گزارش ماهانه

گزارش های ماهانه وزارت صنعت وتجارت (MAY)

سفر ها:

1. اوکرایین:

محترم اجمل احمدی سرپرست وزارت صنعت وتجارت ومشاورارشد رییس جمهوردرامورمالی وبانکداری به تاریخ 28 ماه می 2019 به کشور اوکرایین سفر نمود. این سفر بر اساس تقاضای دفتر معاونیت نخست وزیر کشور اوکراین صورت گرفت. هدف این سفر بحث روی دور نمای تقویت روابط تجاری میان دو کشور، سرمایه گذاری دوجانبه و گسترش اقتصادی میان افغانستان واوکرایین میباشد. آقای احمدی در جریان سفرشان به این کشوریک تفاهم نامه ایی که در برگیرنده همکاری ها در 8 بخش میباشد را نیز امضا نمود. موارد دیگری چون ایجاد پروازهای مستقیم، پروازها از طریق دهلیزهوایی، سرمایه گذاری مشترک و چهارچوب رشد سرمایه گذاری نیز مورد بحث قرار گرفت.

 

 

 


2. سفر آذربایجان:

جناب اجمل احمدی سرپرست وزارت صنعت وتجارت به تاریخ 29 ماه می طی یک سفر رسمی عازم آذربایجان گردید. هدف این سفر گسترش روابط اقتصادی با  آذربایجان میباشد. در این سفر آقای احمدی اولین نمایشگاه تولیدات افغانی را در شهر باکو برنامه ریزی نمود که قرار است به تاریخ 19 سپتمبر 2019 برگزار گردد. در ضمن، آماده گی ها برای انتقال محموله سنگ مرمرافغانستان نیزصورت گرفت. آقای احمدی همچنان از شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان جهت رشد و گسترش روابط در امور تجارت نفت دیدار نمود. در حاشیه ای این سفر، آقای احمدی با اجتماع تجاران  نیز ملاقات داشتند و در مورد فرصت های سرمایه گذاری بحث صورت گرفت. شبکه تلویزیونی ARB24 اوکراین مصاحبه ای با آقای احمدی انجام داد که معلومات مورد نیاز راجع به روابط تجارتی با آذربایجان، فرصت های تجارتی، پلان های تجارتی و موضوعات مرتبط ارایه گردید.

 

 


مراسم افتتاحیه

آقای اجمل احمدی اولین دهلیز زمینی میان افغانستان و آذربایجان را در کابل افتتاح نمود.  اولین محموله تجاری افغانستان که شامل 115 تُن سنگ مرمر بود از طریق بندر آقینه، فاریاب، به شهر باکو فرستاده شد. این محموله نشاندهنده صادرات سنگ های معدنی کشور به کشورهای بیرونی بود. روابط تجاری با آذربایجان  کمک میکند تا  طرزالعمل صادرات به آذربایجان ترتیب گردد و نیز محصولات افغانستان به آن کشور معرفی گردد.

 

 


ملاقات های بین المللی
به تاریخ  16 ماه می 2019 جناب اجمل احمدی با جناب یادگار خواجه شادمنوف سفیر ازبیکستان در کابل ملاقات نمود. در این ملاقات موارد ذیل مورد بحث صورت گرفت: (1) قرارداد تجارت آزاد، (2) مناطق آزاد تجاری، (3) دیدار تاجران افغان از ازبکستان، (4) نشست های مداوم ازبکستان و (5) کاهش هزینه حمل و نقل
در این ملاقات فرصت های تجاری میان دو کشور نیز مورد بحث قرار گرفت که آقای شادمنوف توضیحاتی در مورد مناطق آزاد تجاری که منجر به فروش محصولات هر دو طرف به مصرف کننده نهایی میگردد، ارایه نمود و موارد ذیل پیشنهاد گردید: (1) ایجاد قرارداد تجارت آزاد میان افغانستان و ازبکستان، (2) جستجوی فرصت های سرمایه گذاری در عرصه بسته بندی و پروسس محصولات افغانی، (3) کاهش هزینه حمل و نقل برای تجار افغان و (4) ایجاد تعادل در تجارت میان افغانستان و ازبکستان.
 

 

 


هفته صنعت
جلالتمآب محترم محمد اشرف غنی رییس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان هفته صنعت را در ارگ ریاست جمهوری افتتاح نمود. هدف برگزاری این برنامه: (1) ایجاد هماهنگی میان وزارت صنعت و تجارت و سکتور خصوصی، (2) تحرک بخشیدن به زنان و مردان سرمایه گذار، (3) ایجاد یک چهارچوب برای سمع شکایات و ارایه راه حل ها می باشد. آقای رییس جمهور از تلاش های اقتصادی تاجران افغان سپاسگذاری نموده و آنها را شریک ثبات افغانستان خواند، وی اضافه نمود هیچ کسی مانع سرمایه گذاریی قانونی ما شده نمی تواند و دستاورد های اقتصادی اخیر را مورد تحسین قرار داد. بدین سلسله، وزارت صنعت و تجارت نمایشگاه دو روزه ای را به مناسبت از هفته صنعت در باغ چهل ستون برگزار نمود که 50 غرفه بشمول 20 غرف برای زنان تجارت پیشه افغان را فراهم نمود و بیشتر از 1000 نفر از این نمایشگاه  که محصولات ظروف فلزی، قالین و موار خوراکی را به نمایش گذاشته بودند، دیدار نمود.
 

 

 


کنفرانس های مطبوعاتی و مصاحبه ها
به تاریخ 22 ماه می 2019 سمیر رسا سخنگوی وزارت صنعت و تجارت کنفرانس مطبوعاتی مشترکی را با ظهورالدین شیرزاد معین وزارت صنعت و تجارت، شیرزاد کمین زاده رییس اتاق صنایع و معادن و منیژه وافق رییس اتاق تجارت وصنایع زنان در مرکز رسانه های حکومت دایر نمود. آقای رسا در مورد دستاورد های وزارت صنعت و تجارت، محیط سرمایه گذاری، رشد صنعت در افغانستان که در سال 2018 از 1 فیصد به 8 فیصد ارتقا نمود، انکشاف پارک های صنعتی، افتتاح 2 پارک صنعتی جدید در ماه های آینده، میزان صادرات و دستاورد راه های ترانزیتی زمینی و هوایی به رسانه های داخلی و خارجی معلومات ارایه نمود. آقای رسا با تلویزیون طلوع نیوز در مورد انتقال اولین محموله به آذربایجان از طریق دهلیز هوایی، با آریانا نیوز در مورد سهولت های راه های ترانزیتی برای تجار افغان، با برنامه مجله صبح تلویزیون 1 در مورد راه های ترانزیتی افغانستان، دهلیز های هوایی و با آریانا نیوز و تلویزیون 1 در مورد هفته صنعت مصاحبه انجام داد. سخنگوی وزارت صنعت و تجارت همچنان در برنامه ها و بحث های رسانه های مختلف چون طلوع نیوز، تلویزیون 1، تلویزیون خورشید، تلویزیون شمشاد، آریانا، رادیو آزادی، رادیو اصلاح و غیره جهت ارایه معلومات تازه و ایجاد آگاهی در مورد پروژه های انکشافی نیز اشتراک نموده است.